| Thema |
Spraak & taal
|
| Type | Vorming |
| Code | 152 |
| Wanneer |
15/10/2026 |
| Uur |
09:30u tot 16:30u |
| Waar |
Sig Gijzegem |
| Prijs | € 185,00 - € 155,00 voor participanten |
| Uiterste inschrijvingsdatum | 15/09/2026 |
| Aantal uren vorming | 6,00u |
Het belang van een multidisciplinair assessment van de persoon die stottert is duidelijk gemotiveerd in de literatuur. De Behavior Assessment Battery (BAB; Vanryckeghem & Brutten, 2025, 2026) is een evidence-based onderzoeksinstrument dat de affectieve, gedragsmatige en cognitieve componenten nagaat die vaak gepaard gaan met stotteren. Dit gebeurt aan de hand van vier zelfrapporteringslijsten. Deze vragenlijsten zijn cultureel aangepast en hebben normen die ontwikkeld zijn voor personen in Vlaanderen en Nederland. De oorspronkelijke BAB die dateerde uit 2003 is herwerkt en gehernormeerd.
Naast zijn nut als differentiaaldiagnostisch instrument, bestaat de meerwaarde van de BAB uit de informatie die de items bieden voor therapeutische doelstelling. De “inside view” die de cliënt ons biedt, geeft aan welke angsten het individu heeft om te spreken in bepaalde situaties, welke vlucht- en vermijdingsgedragingen hij/zij hanteert en hoe hij/zij denkt over communicatie. Samen met de cliënt kunnen we aan de hand van de BAB-items een therapieplan opstellen dat cliëntspecifiek is en voldoet aan zijn/haar wensen.
De vorming start vanuit een theoretisch kader, maar is vooral bedoeld om de deelnemer inzicht te geven over de inhoud en het nut van de BAB. We staan stil bij het doel van de vragenlijsten, het interpreteren van de totaalscore en de klinische implicaties van de vergelijking tussen de verschillende instrumenten. Hierbij besteden we aandahct aan de link naar de specifieke therapiedoelen. We gaan met een concrete casus aan de slag.
Deze vorming veronderstelt actieve participatie van de deelnemers wat betreft interpretatie van de zelfrapporteringsresultaten en het opstellen van therapiedoelen. Via een casusbespreking zal het praktisch nut van de BAB verduidelijkt worden.

Martine Vanryckeghem, Ph.D.
Pegasus Professor Emerita, University of Central Florida
Glenn Aerts
Docent vloeiendheid, Teamleider opleiding logopedie, Arteveldehogeschool Gent
Deze vorming richt zich tot clinici (logopedisten, psychologen, ...) die werken met kinderen, jongeren en volwassenen die stotteren. Basiskennis rond stotteren is voldoende om de workshop te volgen. Er is geen voorkennis van de BAB vereist.
De doelgroep van zorggebruikers zijn kinderen, jongeren en volwassenen die stotteren.
Documentatie, broodjeslunch en koffiepauzes inbegrepen
Maximum 25 deelnemers
DV.O 214110
Toepassing KMO-portefeuille werd aangevraagd
Op zoek naar meer achtergrondinformatie? Neem een kijkje in de catalogus van de Sig-bib. Spring gerust binnen tijdens de openingsuren (elke werkdag van 9 tot 12 uur, behalve op woensdag). Uitlenen is gratis.